JLK-500/24+24 Copper Wire Screening Machine Rigid Frame Type PLC
Beyde Trading Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Beyde
Model Number : 500/48
Place of Origin : Hejian,China
MOQ : 1 Set
Payment Terms : L/C, T/T, D/P
Supply Ability : 120 Set/Year
Delivery Time : 90 Days after receive deposit
Packaging Details : Container loading with safety packing
Warranty : 12 Months
PLC : Siemens
Usage : Armouring or Screening
Input wire : 0.5-3.15mm
Max stranding : Stepless-adjust
Max rotating : 120r/min
Wrapping head : option
Motor : Siemens
Take-up : 2500mm
Pay-off : 2500mm
Capstan : 2000mm
Material : Steel wire or copper wire
Power Supply : AC380V/50Hz
Max core dia : 80mm
Machine center high : 1000m
Contact Now
Real Factory JLK-500/24+24Rigid Frame Type Copper Wire Screening Machine
1. Application:
2.Overview of equipment composition:
Automatic side bottom loading bobbin system
  • Applicable cable reel: Ф 500mm
3. Main technical parameter:
Low carbon steel wire Φ1.0-Φ3.15mm
Max core dia. Before armouring ≤Φ80mm
Rotation speed 72.5r/min(working speed)
Armoring pitch Stepless adjust on PLC
Main stranding motor power 90kw (AC variable frequency motor)
Φ600x2 non-metallic taping machine speed 500r/min
Non-metallic taping machine pitch Stepless adjust
Non-metallic taping machine motor power 11kw (AC variable frequency motor)
Φ800x2 metallic taping machine speed 450r/min
Metallic taping machine pitch Stepless adjust
Metallic taping machine motor power 22kw (AC variable frequency motor)
Max traction force 5 T
Max traction line speed 30m/min
Pneumatic caterpillar motor power 37kw (AC variable frequency motor)
Pay-off bobbin size in cage PN500(customer bobbin drawing)
Center Pay-off bobbin size PN1600-PN3150
Take-up bobbin size PN1600-PN3150
Machine center high 1000mm
4. Main Component:
3150mm portal pay-off rack 1 set
# type through wire frame 1 set
48+48-500 main cage 1 set
Automatic side bottom loading bobbin system 2 set
Closing wire die holder 2 set
Φ600x2 non-metallic taping machine 1 set
Φ800x2 metallic taping machine 1 set
Mechanic and digital Meter counter 1 set
6000kg caterpillar machine 1 set
3150mm portal take-up and traverse line rack 1 set
Electrical control system 1 set
Safety fence 1 set
5. Electrical control system:
  • The power supply is a three-phase five wire system: 380V (± 10%) 50HZ